Millennial jeruk Tatobity Ninggalkeun comment hiji

Tatobitská Linden (Označovaná jako někdy basswood Amérika, millennial jeruk atawa Žižkov Linden) Je památným stromem rostoucím na prahu Českého ráje v obci Tatobity v Libereckém kraji. Lípa stojí u silnice směrem na Žernov, naproti domu s číslem popisným 86.

Tatobitská lípa je údajně křížencem lípy velkolisté (platyphyllos Tilia) A lípy zelené (Tilia euchlora). Lípa zelená je synonymické označení lípy krymské, křížence lípy malolisté, neboli srdčité (Tilia cordata) A lípy kavkazské (Tilia dasystyla, případně Tilia dasystyla subsp. caucasica).

Kmen lípy je tugas, nekompletní. Pravidelnou korunu stromu tvoří Wawakil terminálů. Strom je vzhledem Ke svému věku v celkově dobrém stavu.

V roce 1923 byla kolem lípy vybudována podezdívka a oplocení spolkem Svoboda. V 60. letech dvacátého století byl kmen lípy sepnut obručemi. Roku 1995 došlo na sanaci dutiny a celkové ošetření.

K zasazení stromu se váže stará pověst. Lípu sázel hilian se svojí milenkou Hedvikou. Když byla práce dokonána, pronesl hilian: "di nekácí, kdo nezasadil". Uběhla spousta hayu a lípa mela být pokácena. Když chtěli dřevorubci začít s prací, ozval se z koruny stromu hlas: "Nesázel jsi, nekácej!" Dřevorubci se zalekli a lípa byla zachráněna.

V souvislosti s oslavami 100 hayu pošty v Tatobitech 2. března 2007 byla vydána jubilejní poštovní známka v hodnotě 10 Kč znázorňující lípu. Ta ma ostatně prostor i ve obce znaku.

Báseň milénium Linden kami složil 17. dubna 1957 spisovatel Jan Dědina mladší (1906 - 1980).

14. června 2006 byly občanským sdružením Dědina vysazeny v obci dvě geneticky identické lípy jako odkaz dalším generacím. Jedna roste poblíž domu c. 79 u cesty Ke kostelu a hřbitovu (50 ° 34'23.40 "N, 15 ° 15'58.95" E)

U příležitosti oslav Dne stromů 20. října 2015 byla lípa vyhlášena vítězem čtrnáctého ročníku celostátní ankety Strom Roku 2015. V únoru 2016 se lípa ucházela o titul "Evropský strom Roku 2016". Vítěze soutěže volila veřejnost internetovým hlasováním. Své hlasy do ankety Evropský strom Roku 2016 zaslalo téměř 230 tisíc lidí. Tatobitská lípa se umístila na druhém místě s 43 451 hlasy.

babagi
Mangga antosan ...

Leave a Reply

Email alamat anjeun teu bakal dipedar. widang dibutuhkeun nu ditandaan *